top of page

KRAKÓW - co warto zobaczyć?

Kraków należy do najpiękniejszych i najwspanialszych miast Polski. Jest dawną siedzibą królów polskich i stolicą kraju. Miasto słynie z artystycznej atmosfery, wspaniałych teatrów, dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków. Miejsca, które watro zobaczyć: 

Rynek_Glowny_w_Krakowie.jpg

Rynek Główny

Rynek Główny jest największym placem Krakowa i największym średniowiecznym rynkiem Europy (4 ha powierzchni). Jego historia sięga XIII wieku. Na środku Rynku i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki – kościół Mariacki, Sukiennice, kościół św. Wojciecha czy wieża ratuszowa. Wiosenną i letnią porą  na płycie Rynku można przyjemnie spędzić cały dzień w licznych kawiarnianych ogródkach. Przez okrągły rok Rynek Główny jest miejscem przeróżnych imprez i atrakcji, np. jarmarków świątecznych, szopek bożonarodzeniowych, targów staroci i innych.

Wawel_castle.jpg

Zamek Królewski na Wawelu

Rezydencja królewska, która obecnie jest obiektem zabytkowym. Jego budowa trwała na przestrzeni XIII - XVII w. Zamek to dwupiętrowa budowla z trzema skrzydłami, dziedzińcem z krużgankami arkadowymi i bramą wjazdową. Architektura zewnętrzna obiektu ma charakter renesansowy, barokowy i częściowo klasycystyczny. Jego powierzchnia to 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Wawel wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem został wpisany w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Zamek na Wawelu, to nie tylko była siedziba władców Polski, ale również miejsce ich koronacji i pochówków. To tu spoczywają między innymi: król Kazimierz Wielki, fundator Akademii Krakowskiej (dzisiejszy UJ); marszałek Józef Piłsudski, dzięki któremu w roku 1918 Polska odzyskała niepodległość. Zwiedzającym wzgórze zamkowe polecamy obejrzenie najsłynniejszego polskiego dzwonu – Zygmunt, nazwanego na cześć swojego fundatora – Zygmunta I Starego.

A-10_Sukiennice_w_Krakowie_Kraków,_Rynek

Sukiennice

W przeszłości spełniały funkcje handlowe które zachowały do nia dzisiejszego. Znajdują się tutaj stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami. Piętro Sukiennic zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

Kościół Mariacki

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Polsce. Z daleka widać dwie różniącę się od siebie wieże, których budowę opisuje legenda rywalizacji dwóch braci. We wnętrzu kościoła znajduje się wspaniały ołtarz dzieła Wita Stwosza, ukazujący Matkę Boską w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie. Dwa ruchome skrzydła ołtarza prezentują sceny z życia Chrystusa i Marii. Całość ołtarza zostałą wykonana w drewnie dębowym które ma obecnie ponad 1000 lat!

Kraków_-_St._Mary_Church_01.JPG
Krakow_-_Plac_Wolnica.jpg

Kazimierz

Przez wiele wieków był miejscem współistnienia kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też bardzo istotnym miejscem życia kulturalnego miasta.

Wśród zabytków wyróżniają się kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny, kościół Paulinów na Skałce – sanktuarium św. Stanisława, będącego patronem Polski i Panteon Narodowy, jak również ratusz na Placu Wolnica i cały zespół zabytków architektury przemysłowej przy ulicy św. Wawrzyńca, zwany kwartałem św. Wawrzyńca. 

Sanktuarium w Łagiewnikach

Kompleks sakralny, sanktuarium, położony w Krakowie–Łagiewnikach przy ul. Siostry Faustyny 3. Związane jest z życiem i działalnością Faustyny Kowalskiej. Od lat 40. XX wieku miejsce pielgrzymek związanych z obecnością obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu Faustyny.

Church_of_the_Divine_Mercy,_3_Siostry_Fa
Wieliczka_salt_mine.jpg

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli kamiennej, w Wieliczce pod Krakowem. Sole wydobywane w kopalni pochodzą z miocenu. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa.

Aby przejśc dalej kliknij

bottom of page